NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Akú drevinu si mám vybrať pre moju drevenú terasu ?

Výber z vhodných drevín je veľmi široký. Najväčšie rozdiely sú vo farbe, kresbe a fyzikálnych vlastnostiach drevín a samozrejme v neposlednom rade aj v cene. Farba dreva, kresba dreva, prípadne profil, čiže vonkajší vzhľad je vecou vkusu každého z nás. Čo sa týka fyzikálnych vlastností, tak by ste si pri výbere mali brať do úvahy hlavne nasledovné :

Objemová stálosť dreva (inak povedané napučanie a zosychanie dreva)

  • Ako reaguje tento druh dreva na vlhkosť?
  • Ako odolný je tento druh dreva proti prírodným a poveternostným vplyvom?

Tvorba triesok

  • Do akej miery dochádza pri tomto druhu dreva k tvorbe triesok – kvôli bezpečnej chôdzi po Vašej drevenej terase?

 

Čo znamená trieda trvanlivosti?

Trvanlivosť alebo životnosť sa pri dreve a drevených surovinách riadi podľa normy DIN EN 350-2. V tejto norme je uvedené, aké prirodzené rezistentné vlastnosti proti plesniam, drevokaznému hmyzu a hnilobe vykazujú rôzne druhy dreva. V nižšie uvedenej tabuľke Vám poskytujeme malý prehľad:

 

Trieda Označenie Životnosť Druhy dreva
I veľmi trvanlivé viac ako 25 rokov Teak, Massaranduba, Ipe, Cumaru
II trvanlivé 15 - 25 rokov Bangkirai, Sapelli, Thermoborovica, WPC
III stredne trvanlivé 10 - 15 rokov Červený smrek
IV menej trvanlivé 5 - 10 rokov Douglasie, Jedla
V netrvanlivé 0 - 5 rokov napr. Buk

 

 

Čo sa rozumie pod pojmom napučanie a zosychanie?

Nakoľko drevo je materiál, ktorý prijíma vlhkosť, či už priamo (napr. pri daždi) alebo zo vzduchu (pri vysokej vzdušnej vlhkosti), ktorú ale opäť pri suchých a slnečných dňoch vylučuje a vysychá, môžu sa terasové dosky v priebehu roka roztiahnuť alebo stiahnuť a to až o niekoľko milimetrov. Tento proces sa označuje ako napučanie a zosychanie. Jednotlivé druhy dreva sa vzhľadom k prijímaniu vlhkosti správajú odlišne. Dôležité je, aby toto správanie bolo zohľadnené pri stavbe terasy, hlavne pri dodržiavaní dilatačných špár.

 

Aký profil mám použiť?

Pri výbere profilu je klient limitovaný dá sa povedať iba ponukou na trhu, inak je výber profilu čisto iba záležitosť vkusu. V ponuke sú hlavne hladké, rebrované, drážkované profily a ich kombinácie. Výhodou hladkých povrchov je viditeľná štruktúra dreva a podstatne ľahšia renovácia, pokiaľ dôjde k poškodeniu povrchu. Rebrované a drážkované povrchy sú viac odolné proti šmyku. Na druhej strane by malo byť drážkovanie pravidelne čistené, nakoľko sa v ňom hromadí nečistota.

 

Je potrebná spodná konštrukcia?

Spodná konštrukcia alebo inak povedané aj podkladový rošt alebo výdreva je v prípade stavby drevenej alebo aj kompozitovej terasy bezpodmienečne nutná, nakoľko drevo alebo kompozitové dosky nemajú doliehať priamo na zem, aby nedochádzalo k jeho priamemu kontaktu s vlhkosťou. Spodná konštrukcia slúži tiež k uchyteniu a lepšiemu vetraniu terasy. Ďalej sa odporúča položiť terasu do mierneho spádu, aby mohla odtekať voda a aby sa zabránilo zbytočnému hromadeniu vlhkosti na jej povrchu.

 

Ako mám svoju drevenú alebo kompozitovú terasu čistiť?

Bežné čistenie povrchu terasy môžete vykonávať jednoducho kefou a čistou vodou. Pre bežné čistenie je veľmi obľúbené a často používané čistenie vysokotlakovými zariadeniami. Pri tomto type čistenia je však dôležité nastavenie správneho tlaku. Príliš vysoký tlak môže terasu poškodiť. Pri silne znečistených terasách sa odporúča použitie špeciálnych prostriedkov k ošetreniu dreveného povrchu, ktoré dokážu povrch vyčistiť nielen na povrchu, ale prenikajú až hlboko do dreva. Na takto očistenú terasu potom doporučujeme naniesť ochranný prírodný olej, ktorý vašu terasu nie je ochráni, ale aj oživí jej farbu a zvýrazní kresbu dreva.

 

Ako predídem zosiveniu mojej terasy ?

Dôležité je si uvedomiť, že každé povrchovo neošetrené drevo v exteriéri vplyvom slnečného žiarenia a vplyvom poveternostných podmienok postupne zosivie. Zabrániť tomuto často krát neželanému efektu sa dá zabrániť pravidelnou údržbou špeciálnym prírodným olejom. K ochrane terasy sa preto odporúča napustiť drevo ošetrujúcimi olejmi. Toto ošetrovanie odporúčame robiť pravidelne, minimálne dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň. Takto ošetrená terasa si dlhodobo zachováva krásnu žiarivú farbu a viditeľnú kresbu dreva, v neposlednom rade však predlžujete životnosť svojej terasy.

 

Čo je to tepelne upravené drevo?

Pod pojmom „tepelne upravené drevo“ sa rozumie teplotná zmena surového dreva, ktoré je v uzavretej komore (thermokomore) vystavené teplotnej úprave. Pôsobením horúcich pár pri teplote cca 210-220°C a pri vysokej rýchlosti ventilácie dôjde k zmene bunečnej štruktúry, pri ktorej sa podstatne zlepšia prirodzené vlastnosti dreva, ako je nasiakavosť dreva a odolnosť dreva. Takto upravené drevo reaguje omnoho menej na vlhkosť, a tým pádom je stabilnejšie. Termizáciou dreva sa podstatne zlepší tiež odolnosť dreva voči drevokazným škodcom a plesniam. Vedľajším a často krát aj vítaným efektom je aj stmavnutie svetlejších drevín ako napríklad jaseň alebo borovica.

Všetky polia sú povinné.